Abelya Turizm
alo-abelya

Aytepe

Rotamız bu sefer Aytepe...

İzmit-Yuvacık’ta bulunan Aytepe Mahallesi insanı ve doğası ile çok farklı bir yöremizdir.Aytepe'ye giderken yol üstünde, İngiltere-Türkiye ortaklığı ile yapılmış olan Yuvacık Barajı ile karşılaşıyoruz. Baraj hakkındaki bilgileri aldıktan sonra, selam verip yolumuza devam ediyoruz.

Daha sonra yürüyüş yerimize gidiyoruz. Sağımızdan yükselen tepeler ve aşağımızda kalan vadinin karşı yamaçları, yeşile olan açlığımızı biraz olsun gideriyor. Aytepe Mahallesi’ne doğru yükseliyor, güzel manzaralar eşliğinde Soğukdere'ye ulaşıyoruz.

Burası İzmit Su Deposu’nun bulunduğu yer. İzmit'in içme suyu şehre buradan ulaşıyor.Yemekten önce Beşkayalar Kanyonu’nu tepeden göreceğimiz Şahintepesi'ne çıkıyoruz. Burada fotoğraf çekip ve manzarayı izledikten sonra tekrar Su deposuna iniyoruz. Şömine karşısında minik değirmenin dönüşünü izleyerek yemeğimizi yiyip, içeceklerimizi içiyoruz. Korkusuz arkadaşlarımızla bir mağara serüveni yaşıyoruz biraz adrenalin seviyemiz yükselecek ama…
Daha sonra da Servetiye Köyü’ne doğru  yürüyüşümüz  başlıyor ( yaklaşık 2 saat), yürüyüş sonunda istenirse  Alabalık Tesisi'ne gidiyoruz. Burada kiremitte pişen nefis alabalıkları midemize indiriyoruz. Bu turda da rejimi bozduk anlaşılan...

Daha sonra ise istemesek de İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz, neşe dolu gülücükler ve tatlı yorgunluk eşliğinde…

Tahmini varış süresi: 2.5 saat..

Yürüyüş bilgisi: Çoğunlukla orman içi patika ve yollardan yapacağimiz ve 1-1.5 saat surecek yuruyusumuz Aytepe Mahallesi’nde başlıyor ve güzel manzaralar eşliğinde Soğukdere'ye ulaşıyoruz.

Burası İzmit Su Deposu’nun bulunduğu yer. İzmit'in içme suyu şehre buradan ulaşıyor. Öğle yemeginden önce Şahintepesi ‘nden Beşkayalar Kanyonu’nu tepeden gördükten sonra temiz havada acıkan karnımızı doyuruyoruz. Ve daha sonra 1 saatlik dinlenme (isteyenler top, firizbi oynayabilir) sonrasında yine 2,5 saat süren ve Servetiye Köyü’nde yurüyüşümüzü bitiriyoruz.

Hareket yer ve saatleri:

07.00 Incirli Çarşı Mağ. Önü 
07.30 Taksim AKM Önü /
08.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü .

FİYAT: (Ulaşım, köy kahvaltısı, öğle yemeği- sucuk barbekü-, Abelya Tour profesyonel rehberlik hizmetleri dahildir)
  • air11
  • air22