Abelya Turizm
alo-abelya

Botanik Gezisi Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu

Kanuni Sultan Süleyman, Belgrat seferinden dönüşünde beraberinde getirdiği Sırp esirlerini bu orman içerisinde, bugünkü Büyük Bendin besleyici kolları çevresinde yerleştirmiş, bunların kurduğu köyün adına Belgrat köyü denildiğinden, bu ormanlara da Belgrad ormanı adı verilmiştir. Daha sonra, İstanbul'un su gereksinimine katkıda bulunmak üzere 1620-1839 yılları arasında orman içerisinde yapılan bentlerin sularını kirletmeleri yüzünden, 1894 yılında Padişah emri ile bu ormandan çıkartılmıştırlar.

Arboretum:Her biri doğru ve dikkatli bir şekilde etiketlenmiş ağaç,çalı ve diğer odunsu ve otsu bitkileri görmek ve bilimsel araştırmalar amacı ile bir araya getirilmesidir. Bunlara ''Canlı Bitki Müzeleri'' de denir. Arbotetumlardaki bitkiler yalnızca teşhir için değil, üzerinde ciddi araştırmalar, bilimsel araştırmalar yapmak için yetiştirilmişlerdir. Bu bakımdan orjinlerinin bilinmesi ve özellikle adlarının doğru bir şekilde etiketlenmiş olması lazımdır. Halbuki parklardaki bitkiler etiketlenmemiş ve orjinleri belli değildir. Parkların rekreasyon yönünden değeri vardır. Arboretumun rekreasyon değeri yanı sıra ondan daha önemli olar öğretici yanı ağır basmaktadır. Etiketlenmiş örnekler aracılığıyla ziyaretçilere, doğal ve egzotik bitkilerin o bölgede nasıl yetiştikleri ve ne gibi farklar gösterdikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Başlangıçta gezeceğimiz Belgrad Ormanı'nda Bentlerin görüp buunlar hakkında bilgi almanın yanı sıra orman ağacı ve çalıları yakından tanıyacağız (Meşe, Ihlamur, Kayın, Gürgen, Kestane, Defne, Karayemiş vd.). Daha sonra öğle yemeğimizi piknik alanında yedikten sonra Atatürk Arboretumu'na gidiyoruz. Arboretumun -Canlı bitki müzesi- kuruluşu hakkında bilgi aldıktan sonra yine bitkiler hakkında tanıtıcı bilgiler alıyoruz ( göknar, ladin, servi, sedir, çam, akçaağaç, bataklık servisi, Çin tırpan ağacı, sığla ağacı, oya ağacı, sumak, manolya vd). Saat 17.00'de aracımıza bindiğimizde ise bitkiler dünyası ile tanışmanın mutluluğu ve keyfi ile evlerimize doğru yola koyuluyoruz.

Hareket yer ve saatleri:

08.30 Taksim AKM Önü,
09.00  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
09.30 4. Levent Otobus duragı Önü  

FİYAT: 100 TL (Ulaşım, öğle yemeği, Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu girişleri, Abelya Tour botanik uzmanı rehberlik hizmetleri dahildir)


  • air11
  • air22