Abelya Turizm
alo-abelya

İğneada Longos Orman Gezisi


 

İğneada turumuza, sabah saatlerinde sizleri buluşma noktalarımızdan alarak  başlıyoruz.

Ardından Karadeniz kıyısında 22 km uzunluğunda geniş kumsala sahip İğneada'ya ulaşıyoruz. Burada Erikli ve Mert göllerinin kenarında yürüyüp subasar ormanlarıyla ilgili detaylı bilgi alıyoruz (longosun oluşumu, ekolojisi ve burada yer alan ağaçların tanıtımı anlatılacaktır). Daha sonra Limanda Karadeniz manzaralı restaurantımızda öğle yemeğimizi alıyoruz ve buradan Limanköy’e geçiyoruz. Limanköy’ü ve deniz fenerini gördükten sonra Rezve deresi kıyısında kurulu Karadeniz'in batıya doğru en uç noktasında bulunan Beğendik Köyü'ne geçiyoruz. Köyün en önemli özelliği derenin hemen karşı kıyısında Bulgar köyü Rezova ile aynı kareye girebilecek kadar yakın olması özellikle sahil kısmında çok net bir şekilde Rezova'yı görebiliyorsunuz.

Beğendik Köyü’nde sıcak çaylarımızı yudumlarayarak keyifli sohbetlerin ardından İğneada turumuzu noktalıyor İstanbul'a dönüş yolculuğuna geçiyoruz.

Yaklaşık olarak 20:30 -21:00 civarı İstanbul'da oluyoruz.

Dünyada sadece beş yerde var olan doğal yapısı bozulmamış Subasar (longoz ormanları) ormanlarına sahip, 671 bitki çeşidini barındıran, birçok ekosisteme ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip İğneada'da koruma altında 7 adet göl (Erikli, Mert, Hamam, Pedina, Saka, Sülüklü ve Ramana)bulunmaktadır.

İğneada alüvyal Longoz ormanları başlıbaşına bir doğal zenginlik olan Istıranca nemli ormanlarının bir parçası ve birkaç farklı ekosistemin binlerce yıl içerisinde oluşturduğu, eşi benzeri olmayan bir doğa hazinesidir. İğneada zengin bitki örtüsü ve doğası, leziz balıkları, oksijen deposu havası kolay ulaşımı ve güzel pırıl pırıl billur deniziyle bizlere güzel bir deniz keyfi vadediyor. Tipik Karadeniz sahillerinin aksine yaz aylarında sakin ve dalgasız deniziyle bizleri büyüleyecek olan İğneada favori denize girme tercih yerlerinizden birisi olacak özellikleri barındırıyor.

Ulaşım

İstanbul hareket noktaları:

06:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi önü
07:00 Bakırköy Ömür Plaza Önü

FİYAT: 100 TL

FİYATA DAHİL OLANLAR :

Ulasım, botanik uzmanı rehberlik hizmetleri, limanda öğle yemeği- balık, 3 çeşit meze, salata, meşrubat-, çevre gezileri dahildir.

FİYATA DAHIL OLMAYANLAR:

Kişisel harcamalar, yemeklerde alınan alkollü içecekler, ekstra harcamalar.  • air11
  • air22