Abelya Turizm
alo-abelya

Nüzhetiye


İzmit'e bağlı Yuvacık ilçesinin yakınlarında bulunan Nüzhetiye Köyü’ne ; İzmit-Yalova-Bursa karayolundan, Yeniköy yoluna saparak, Mısır tarlaları ve elma ağaçları arasından yaklaşık 15 km. gittikten sonra, yürüyüşe başlayacağımız Şelale Alabalık Tesisleri'ne ulaşıyoruz. Minibüsü terk ettikten sonra balık tesislerinin üstünü dolaşan küçük bir patikayı izleyerek Nüzhetiye deresinin yanına varıyoruz ve buradan yer yer su içine girerek taşlardan ve patikalardan oluşan zevkli parkurumuz başlıyor. Yaklaşık 45-50 dk. süren yürüyüş esnasında sağlı sollu böğürtlenler sizin sabırsız ellerinizi bekliyor olacak. Patikanın bittiği yerde hiç  çekinmeden suya girebileceğiniz, nefeslerinizi kesecek güzellikte ve hoşlukta olan şelaleye ulaşmış olacağız.

Yörede tipik olarak Karadeniz Bölgesi iklimi egemen durumdadır.Başlıca ağaçlar; Doğu Kayını, Adi Gürgen, Kestane, Elma, Fındık, Macar Meşesi, Sapsız Meşe, dere kenarlarında Doğu Çınarı, Adi Kızılağaç ve Aksöğüttür…
Şehrin gürültüsünden uzak olan Nüzhetiye sizi yepyeni bir hayatın varlığından haberdar edecek.

Tahmini varış süresi: 2.5 saat..

Yuruyus bilgisi: Çoğunlukla orman içi patika ve yollardan yapacağimiz ve 1-1.5 saat surecek yuruyusumuz Aytepe Mahallesi’nde başlıyor ve güzel manzaralar eşliğinde Soğukdere'ye ulaşıyoruz.

Burası İzmit Su Deposu’nun bulunduğu yer. İzmit'in içme suyu şehre buradan ulaşıyor. Öğle yemeginden önce Şahintepesi ‘nden Beşkayalar Kanyonu’nu tepeden gördükten sonra temiz havada acıkan karnımızı doyuruyoruz. Ve daha sonra 1 saatlik dinlenme (isteyenler top, firizbi oynayabilir) sonrasında yine 2,5 saat süren ve Servetiye Köyü’nde yurüyüşümüzü bitiriyoruz.

Hareket yer ve saatleri:

07.00 Incirli Çarşı Mağ. Önü
07.30 Taksim AKM Önü
08.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü.

FİYAT:  (Ulaşım, köy kahvaltısı, öğle yemeği- sucuk barbekü-, Abelya Tour profesyonel rehberlik hizmetleri dahildir)

 

 

  • air11
  • air22