Abelya Turizm
alo-abelya

UçmakdereDoğal özellikleriyle Marmara kıyılarının ender köşelerinden biri Uçmakdere. Ganos Dağı eteğinden yol alırken, Marmara'yı hiç bu kadar yüksekten ve bu açıdan görmediğinizi fark ederken, karşınızda uzanmış yatan Marmara Adası ve Hayırsız Ada'yla da selamlaşıyorsunuz.Uçmakdere yolu size usta bir ressamın fırçasından çıkan yağlı boya bir tablonun içine çekiyor sanki. Hele bir de Uçmakdere'ye ulaştığınız zaman... İşte o zaman cennettesiniz!

"Uçmakdere Köyü", İstanbul'a sadece 200 km. uzaklıkta ve Tekirdağ'ı 34 km. geçince Marmara sahilinde yer alıyor. İnsan eli değmemiş doğal güzellikleriyle Marmara Bölgesi'nin ender kıyılarından olan Uçmakdere, kışın ulaşım zorluğu nedeniyle bozulmamış. Bu sayede harika doğa görsel lezzetler sunuyor. Ganos Dağı eteğinde yol alırken, belki hiç bu kadar doğal olabileceğini de tahmin etmezsiniz. Karşınızda uzanmış yatan bir dev gibi Marmara Adası, hemen önünde Hayırsız Ada duruyor.

Geniş ve bozuk toprak yolu takip ederken ilk önce resim gibi bir köy çıkıyor karşınıza."Yeniköy"e daha girişte karşılıklı iki ev var ki, görünce şok oluyorsunuz. Evlerin pencereleri komşu çatlatan güzellikte çiçeklerle bezenmiş. Köye giripte bunları görünce sanki bir buket çiçekle karşılanmış gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Toprak yola devam ederek Uçmakdere'ye varıyorsunuz. "Gözden uzak olan gönülden de uzak olur" atasözünü doğrularcasına kendi halinde bir görüntü sergileyen köy, adeta yağlı boya tablo gibi çıkıyor karşınıza. Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı "Uçmakdere Köyü" ndesiniz. 500 yıllık anıt çınar ağacının yanından geçip köye girince tütün dizili ahşap evler dikkatinizi çekiyor.

Köy halkının babaları, 1924 yılında mübadelede aynı köyden kalkıp gelmişler. Tamamı, iş olarak beyannamelerini ipek böcekçiliği üzerine doldurmuş ve topluca köye yerleşmişler. Tütüncülük, bağcılık, ipek böcekçiliği ile uğraşırken Japonya'dan ipek ithal edilince fiyatlar düşmüş. 1989 yılında Trakya'da buğday mahsülünü yiyen böcekle süne mücadelesinde, hava akımıyla ipek böcekleri ölünce, yılda 6.5-7 ton ipek üreten Uçmakdere Köyü'nde ipek böcekçiliği yapan kalmamış. 100 yılı çoktan devirmiş köyün ahşap evlerinde kalanlar iş için şehirlere göç edince, haneler bir bir boşalmış. Köyün muhtarı Ali Varlık, en önemli sorunlarını, "köy yolunun kış aylarında dağlardan inen sular nedeniyle kapanması nedeniyle Şarköy'e geçememek", "kar-buz tuttuğu için Yeniköy Tepesi'ni geçememek" diye sıralarken, "doktor gereken durumlarda ve doğumlarda hastalarımızı ancak atın üzüm küfesine koyup götürebiliyoruz." Diye konuşuyor. Muhtar, sağlık ocağına bir de ebe istiyor. (politikacıların duyması dileğiyle)

Uçmakdere sahilindeki anıt çınar ağaçları şemsiye gibi denize sarkmış. Pansiyon, restoran, büfe kışın kapalı ama buradaki kamp alanında piknik imkanı var. Tekel' in Güzel Marmara Şarap Fabrikası da yine aynı sahilde. Köy halkı, "öğünmek gibi olmasın ama Altınoluk' tan sonra bizim havamız gelir, hiç kirlilik yoktur, insan burada havayla suyla bile yaşar" diyorlar. Uçmakdere Köyü öyle bir yere kurulu ki, ne denizden görülebiliyor ne de yoldan. Tepelerden kaçmanın imkanı yok. Bu yüzden bugüne dek hiçbir olaya rastlanmamış. Hatta araçların ve evlerin kapısını penceresini kapamıyorlar bile. Köyün tarihi oldukça eski. Bir çok tarihi kalıntıya rastlamak mümkün.
Bazı Rumca yazıların bulunduğu levhalar tuğla ve ahşap yapım Rum evlerinin dış yüzeyinde görülebilir. Kahvenin karşısındaki tipik bir bakkalın damını tutan saç kaplı iri konsollar, üzerindeki yapraklı çiçek motifleri bulunan ahşap tavan göbeği, görülesi güzellikler taşıyor.

Tahmini varış süresi: 2.5 saat..

Yuruyus bilgisi: Çoğunlukla orman içi patika ve yollardan yapacağimiz ve 1-1.5 saat surecek yuruyusumuz Aytepe Mahallesi’nde başlıyor ve güzel manzaralar eşliğinde Soğukdere'ye ulaşıyoruz.

Burası İzmit Su Deposu’nun bulunduğu yer. İzmit'in içme suyu şehre buradan ulaşıyor. Öğle yemeginden önce Şahintepesi ‘nden Beşkayalar Kanyonu’nu tepeden gördükten sonra temiz havada acıkan karnımızı doyuruyoruz. Ve daha sonra 1 saatlik dinlenme (isteyenler top, firizbi oynayabilir) sonrasında yine 2,5 saat süren ve Servetiye Köyü’nde yurüyüşümüzü bitiriyoruz.

Hareket yer ve saatleri:

07.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
07.30 Taksim AKM Önü
08.00 Incirli Ömür Lokantası Önü .

FİYAT: (Ulaşım, kahvaltı- poğaça- 2 adet-, kek ve çay, öğle yemeği- sucuk barbeku, Abelya Tour profesyonel rehberlik hizmetleri dahildir)

  • air11
  • air22